۱۴۰۳/۲/۲۸
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شبکه خصوصی مجازی یا vpn چیست ؟ حفظ امنیت فضای مجازی با vpn

VPN به معنای شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) است. یک VPN به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند از طریق یک اتصال امن به اینترنت، از یک شبکه خصوصی و امن برای انجام فعالیت‌های آنلاین خود استفاده کنند. تا انتهای این مقاله از سیمیا سیستم زیرمجموعه هلدینگ سیمیا همراه باشید تا به طور خلاصه و مفید این اصطلاح یعنی شبکه خصوصی مجازی را برای شما شرح دهیم.

از طریق یک شبکه خصوصی مجازی vpn ، ترافیک اینترنتی شما به صورت رمزنگاری شده انتقال پیدا می‌کند و هرگونه دسترسی غیرمجاز و کنترل ناخواسته به فعالیت‌های آنلاین شما را کاهش می‌دهد. به علاوه، با استفاده از یک VPN، شما می‌توانید به سایت‌ها و خدماتی که ممکن است به دلیل محدودیت‌های جغرافیایی یا سیاست‌های فیلترینگ قابل دسترسی نباشند، دسترسی پیدا کنید.

بسیاری از شرکت‌ها، سازمان‌ها و کاربران حرفه‌ای از VPN برای ارتباطات خود استفاده می‌کنند تا از اطلاعات خود محافظت کنند و دسترسی آنها را به منابع شبکه خود از راه دور بهبود بخشند.

فرض کنید که می‌خواهید از لپتاپ یا گوشی هوشمند خود (سمت چپ در تصویر) به فیسبوک (سمت راست در تصویر) دسترسی پیدا کنید. اسم قابل خواندن توسط انسان را در نوار آدرس تایپ می‌کنید اما دستگاه شما آن را به عدد تبدیل می‌کند. این عدد همان آدرس IP سایت است که اندکی مشابه با آدرس واقعی است.

هنگامی که نامه‌ای ارسال می‌کنید، باید به اداره پست بگویید که این نامه را به کدام آدرس می‌خواهید ارسال کنید. در واقع، این عمل را برای انتقال آنلاین اطلاعات نیز انجام می‌دهید.

دستگاه شما مستقیما به اینترنت متصل نیست، بلکه باید به دستگاهی متصل شود که بتواند پیام را انتقال دهد. احتمالا در خانه یک مودم یا روتر دارید که چندین دستگاه به آن متصل هستند.

این مودم با ISP که به اینترنت متصل است ارتباط برقرار می‌کند. از آنجا، درخواست شما به وبسایتی که می‌خواهید مشاهده کنید هدایت می‌شود. البته وبسایت باید بداند که اطلاعات درخواست‌شده را به کجا برگرداند، بنابراین باید آدرس IP شما را بداند. در نتیجه، هرگاه که با خدماتی به این شکل ارتباط برقرار می‌کنید، از مکان قرارگیری شما باخبر می‌شوند.

برای بسیاری از افراد، این سطح از عمومی بودن اطلاعات نگران‌کننده است. می‌توانید اطلاعات ارسالی خود را رمزگذاری کنید اما آدرس‌ IP اطلاعات بسیار زیادی درباره هدف شما فاش می‌کنند.

برای مثال، ISP شما ممکن است نداند که در توییتر درباره راسوهای آفریقایی مطلبی می‌خوانید، اما متوجه می‌شود که می‌خواهید به این دامنه دسترسی پیدا کنید. اگر می‌خواهید اطلاعات وب‌سایت‌های مشاهده‌شده را به صورت خصوصی حفظ کنید باید از VPN استفاده کنید و نحوه کار آن را بشناسید.

شبکه خصوصی مجازی چگونه کار می کند ؟

VPN به کاربران این امکان را می‌دهد که از طریق یک اتصال امن به اینترنت، از یک شبکه خصوصی و امن برای انجام فعالیت‌های آنلاین خود استفاده کنند. برای این کار، یک نرم‌افزار VPN روی دستگاه شما نصب می‌شود و شما می‌توانید از طریق آن به شبکه خصوصی مجازی متصل شوید.

شبکه خصوصی مجازی

وقتی که شما از یک شبکه خصوصی مجازی استفاده می‌کنید، ترافیک اینترنتی شما به صورت رمزنگاری شده انتقال پیدا می‌کند و هرگونه دسترسی غیرمجاز و کنترل ناخواسته به فعالیت‌های آنلاین شما را کاهش می‌دهد. در این روش، اطلاعات شما از طریق یک تونل امن انتقال می‌یابد و از نظر منابع شبکه، شما محدودیت‌های یک شبکه خصوصی داخلی را دارید.

معمولا نحوه کار وی‌ پی‌ ان هایی که استفاده می‌کنید به صورت زیر است:

 • از ارائه‌دهنده VPN یک اشتراک خریداری می‌کنید.
 • مشخصات حساب خود را دریافت می‌کنید.
 • کلاینت VPN را نصب می‌کنید تا با سرور VPN ارتباط برقرار کنید.
 • پروتکل ایجاد تونل، اتصال ایمنی بین دستگاه شما و سرور برقرار می‌کند. نمونه‌ای از این پروتکل‌ها شامل OpenVPN و L2TP/IPSec و PPTP هستند.
 • هنگامی که می‌خواهید به وبسایتی دسترسی پیدا کنید، اطلاعات از طریق این تونل عبور می‌کنند تا به سرور برسند.
 • سرور اطلاعات را از وبسایت درخواست می‌کند و پاسخ را از طریق تونل VPN به شما برمی‌گرداند.

پروتکل ایجاد تونل، نوعی کانال خصوصی بین دستگاه شما و سرور VPN ایجاد می‌کند. سپس اطلاعات رمزگذاری می‌شوند تا عوامل خارج از این تونل نتوانند اطلاعات را بخوانند یا به آنها دسترسی پیدا کنند. از آنجایی که اکنون ترافیک اینترنت شما از طریق سرور دیگری هدایت می‌شود، وبسایت موردنظر نمی‌تواند مکان و IP واقعی شما را تشخیص دهد و فقط IP ارائه‌شده توسط VPN را مشاهده می‌کند.

اگر در آمریکا باشید و به سرور هند متصل شوید، وبسایت مکان شما را در هند در نظر می‌گیرد. این مثال نحوه کار VPN را نمایش می‌دهد. از این لحاظ، می‌توان سرور را اندکی مشابه با نود خروجی شبکه تور (TOR) در نظر گرفت. مبدا درخواست پنهان می‌شود و اینطور به نظر می‌رسد که این درخواست از مکان دیگری ارسال شده است.

چرا باید از VPN وی پی ان استفاده کنیم؟

کاربردهای زیادی برای VPN وجود دارد. می‌توانید از آن در کسب‌وکار و برای کارمندان خود استفاده کرده و دسترسی از راه دور به اینترنت شرکت را به شیوه‌ای ایمن امکان‌پذیر کنید. همچنین ممکن است از VPN برای دسترسی به وب‌سایت‌هایی استفاده کنید که در کشور مورد نظر مسدود شده‌اند. در نظر داشته باشید که این اقدام برای ISPها همانند دسترسی به یک سرور معمولی است و نه یک وبسایت مسدودشده.

یکی دیگر از دلایل استفاده از وی پی ان VPN، حفظ امنیت و حریم خصوصی آنلاین شما است. ساختار اینترنت به صورتی است که کاربران در خصوص اطمینان از حفظ امنیت خود باید به شدت فعال باشند. اگر به حد کافی مراقب نباشند در معرض فاش شدن اطلاعات یا هک شدن قرار می‌گیرند.

هربار که آنلاین می‌شویم، اطلاعاتی را فاش می‌کنیم که می‌تواند در اختیار افراد نامناسبی قرار بگیرد. اطلاعات خصوصی توسط عوامل مخرب و کسب‌وکارهای قانونی به عنوان منبعی با ارزش در نظر گرفته می‌شود. با استفاده از VPN، نه تنها از جمع‌آوری اطلاعات توسط ISP جلوگیری می‌کنید، بلکه می‌توانید مکان جغرافیایی خود را نیز پنهان کنید. در آخر می‌توان گفت که VPNها، شناسایی شما توسط سایر افراد را دشوار می‌سازد.

اگر از شبکه‌های وای‌فای عمومی استفاده می‌کنید، شناخت خطرات موجود بسیار ضروری و مهم است. اگرچه سطح مشخصی از حریم خصوصی را از مودم وای‌فای خانه خود انتظار دارید، اما مودم کافی‌شاپ مورد علاقه شما چنین موضوعی را تضمین نمی‌کند. در واقع، وای‌فای عمومی، بستر مناسبی برای عوامل مخرب است. اگر ناچار به استفاده از این دستگاه‌ها هستید، استفاده از وی پی ان VPN به شدت توصیه می‌شود.

بهترین راه حفظ امنیت با vpn های شرکتی

VPN های شرکتی به کاربران اجازه می‌دهند تا به صورت امن به شبکه داخلی شرکت خود دسترسی پیدا کنند. این شبکه خصوصی مجازی معمولاً شامل منابعی همچون فایل‌ها، برنامه‌ها و سایر منابع شبکه هستند که تنها به کاربران داخلی شرکت دسترسی دارند.

همچنین، VPN های شخصی نیز به کاربران این امکان را می‌دهند که به صورت رمزنگاری شده به اینترنت دسترسی پیدا کنند و از تهدیدات امنیتی و محدودیت‌های جغرافیایی جلوگیری کنند. هنگامی که شما از یک VPN استفاده می‌کنید، داده‌های شما به صورت رمزنگاری شده ارسال می‌شوند و فقط کسی که دارای کلید رمزگشایی است، می‌تواند آنها را بخواند. به علاوه، IP شما نیز پنهان می‌شود و افراد نمی‌توانند به راحتی مکان جغرافیایی شما را تعیین کنند.

رمز نگاری های vpn چیست ؟

هش، رمزنگاری متقارن و رمزنگاری نامتقارن سه نوع اصلی رمزگذاری هستند و هر کدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. البته غیر از این روش انواع دیگری از رمزنگاری وجود دارند مانند رمز نگاری وای فای که در مقاله ( بهترین روش رمز گذاری وای فای ) به طور مفصل به آن پرداخته شده است.

رمز نگاری ” هش ” vpn چیست ؟

یک روش رمزگذاری یک طرفه است که یک متن را به یک کد خروجی فیکس تبدیل می‌کند. این رمزگذاری به طور معمول برای بررسی اصالت داده‌ها استفاده می‌شود. یکی از نقاط قوت هش این است که تولید کد خروجی همواره یکسان است و به عنوان یک خلاصه برای داده‌های بزرگ استفاده می‌شود. اما این نوع رمزگذاری قابلیت بازگشت به متن اصلی را ندارد.

رمز نگاری متقارن

رمزنگاری متقارن یک روش رمزگذاری دوطرفه است که برای رمز کردن و رمزگشایی اطلاعات استفاده می‌شود. در این روش، یک کلید مشترک بین فرستنده و گیرنده استفاده می‌شود. یکی از نقاط قوت رمزنگاری متقارن این است که فرایند رمزگشایی سریع و آسان است و معمولاً برای ارتباطات امن از آن استفاده می‌شود. با این حال، یکی از ضعف‌های این نوع رمزنگاری این است که کلید مشترک بین فرستنده و گیرنده باید به صورت امن انتقال داده شود.

رمز نگاری نا متقارن یا عمومی خصوصی

رمزنگاری نامتقارن یا رمزنگاری عمومی-خصوصی یک روش رمزگذاری دوطرفه است که برای رمز کردن و رمزگشایی اطلاعات استفاده می‌شود.

در این روش، دو کلید متفاوت برای رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می‌شود. یکی از نقاط قوت رمزنگاری نامتقارن این است که کلید رمزگشایی در اختیار فرد خاصی قرار دارد و کلید رمزگذاری به‌صورت عمومی در دسترس همگان است. با این حال، یکی از ضعف‌های این نوع رمزنگاری این است که فرایند رمزگشایی کندتر و پیچیده‌تر از رمزنگاری متقارن است.

شرکت های ارائه دهنده vpn از چه نوع رمزنگاری استفاده می کنند؟

ارائه‌دهندگان شبکه خصوصی مجازی همچنین از درجات مختلفی از رمزگذاری برای حفاظت از داده‌های کاربران خود استفاده می‌کنند. بسیاری از VPN ها از رمزنگاری ۲۵۶ بیتی AES استفاده می‌کنند که به عنوان یکی از قوی‌ترین روش‌های رمزگذاری در دنیای امنیتی شناخته می‌شود. همچنین، برخی VPN ها از رمزگذاری RSA نیز استفاده می‌کنند که یک روش رمزگذاری نامتقارن است و برای تأیید هویت و تبادل کلید‌های رمزنگاری استفاده می‌شود.

به طور کلی، رمزگذاری قوی‌تر به معنای افزایش امنیت است، اما همچنین ممکن است باعث کاهش سرعت ارتباط شود. لذا، برای انتخاب یک VPN مناسب، باید توازنی بین امنیت و سرعت داشته باشیم.

پروتکل های vpn وی پی ان چیست ؟

پروتکل‌های VPN نوعی پروتکل شبکه هستند که برای برقراری ارتباط امن بین دستگاه شما و سرورهای VPN استفاده می‌شوند. برخی از پروتکل‌های معروف شبکه خصوصی مجازی  عبارتند از:

VPN

پروتکل Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP)

این پروتکل، یکی از اولین پروتکل‌های استفاده شده در VPN بوده و بسیار رایج است. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از یک کلید ۱۲۸ بیتی استفاده می‌کند. با این حال، این پروتکل از نظر امنیتی ضعیف است و به راحتی قابل هک است. بنابراین، استفاده از این پروتکل توصیه نمی‌شود.

پروتکل OpenVPN

این پروتکل، یکی از پر استفاده‌ترین پروتکل‌های شبکه خصوصی مجازی است. این پروتکل، ترکیبی از پروتکل‌های SSL/TLS و UDP است و برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای AES و Blowfish استفاده می‌کند. این پروتکل قابلیت اتصال به سرورهای VPN از طریق درگاه‌های TCP و UDP را دارد و برای انواع سیستم‌عامل‌ها موجود است. از آنجایی که این پروتکل از SSL/TLS استفاده می‌کند، بسیار امن است و می‌تواند در برابر حملات مختلف مانند حملات MITM (Mid-Attack) و DNS hijacking مقاومت کند.

پروتکل L2TP/IPSec

این پروتکل، ترکیبی از پروتکل‌های L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) و IPSec است. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از الگوریتم‌های DES و ۳DES استفاده می‌کند. با این حال، این پروتکل در مقابل حملات MITM و DNS hijacking ضعیف است و برای امنیت بیشتر نیاز به ترکیب با پروتکل‌های دیگر دارد.

پروتکل SSTP

این پروتکل، توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های SSL استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای ۲۵۶ بیتی استفاده می‌کند و در برابر حملات MITM و DNS hijacking مقاومت کند.

پروتکل WireGuard

این پروتکل، یکی از جدیدترین پروتکل‌های شبکه خصوصی مجازی است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های UDP استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای ۲۵۶ بیتی استفاده می‌کند و بسیار سریع و کارآمد است. با این حال، به دلیل جدید بودن آن، در برخی سیستم‌ها پشتیبانی نمی‌شود و تنها در برخی از سرویس‌های VPN قابل استفاده است

پروتکل IKEv2 (Internet Key Exchange version 2)

این پروتکل، توسط شرکت مایکروسافت و سیسکو توسعه داده شده است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های UDP و TCP استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای ۲۵۶ بیتی استفاده می‌کند و در برابر حملات MITM و DNS hijacking مقاومت کند. این پروتکل بسیار سریع و کارآمد است و برای استفاده در دستگاه‌های موبایل و تبلت‌ها مناسب است.

پروتکل Shadowsocks

این پروتکل، یک پروتکل بسیار ساده و کم حجم برای VPN است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های TCP و UDP استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از الگوریتم‌های RC4 و ChaCha20 استفاده می‌کند و به دلیل سادگی و کارآمدی آن، در برخی کشورها برای دسترسی به سایت‌های مسدود شده استفاده می‌شود. با این حال، این پروتکل در برابر حملات MITM و DNS hijacking ضعیف است و نیاز به ترکیب با پروتکل‌های دیگر دارد.

شبکه خصوصی مجازی

کاربرد vpn وی پی ان چیست ؟

سپر vpn در حفاظت از امنیت و حریم شخصی در فضای آنلاین است و می تواند در بسیاری از موارد مفید باشد. کاربرد شبکه خصوصی مجازی عبارتند از:

 رمزگذاری داده ها

با استفاده از VPN، داده های شما رمزگذاری شده و از دید دیگران مخفی می شوند، به عنوان مثال هنگامی که از Wi-Fi عمومی استفاده می کنید.

اتصال ایمن به اینترنت و حفظ حریم شخصی آنلاین

با استفاده از شبکه خصوصی مجازی یا وی پی ان ، اتصال شما به اینترنت ایمن می شود و به شما اجازه می دهد تا بدون اینکه اطلاعاتتان در معرض دید دیگران قرار گیرد، از اینترنت استفاده کنید و حریم شخصی خود را حفظ کنید.

 برقراری ارتباط سریع و ایمن میان شعب مختلف شرکت ها

با استفاده از وی پی ان VPN، شعب مختلف یک شرکت می توانند به یکدیگر متصل شوند و برای انتقال داده ها از یک شبکه ایمن استفاده کنند.

محافظت از داده های ارسالی و دریافتی در هنگام استفاده از وای فای عمومی

در هنگام استفاده از وای فای عمومی، داده های شما در معرض دید دیگران قرار می گیرد. با استفاده از VPN، داده های شما رمزگذاری می شوند و از دید دیگران مخفی می شوند.

·       عدم شناسایی موقعیت مکانی

با استفاده از VPN، می توانید از شناسایی موقعیت مکانی خود در فضای آنلاین جلوگیری کنید.

·       دسترسی به سایت ها و اپلیکیشن های مسدود شده

با استفاده از VPN، می توانید به سایت ها و اپلیکیشن هایی دسترسی داشته باشید که در محل شما مسدود شده اند، به عنوان مثال در برخی کشورها.

مزایا و معایب استفاده از VPN

 • جعل مکان جغرافیایی

با استفاده از VPN، به نظر می‌رسد که اتصال شما به اینترنت از مکان دیگری انجام شده است. این موضوع به کاربران امکان می‌دهد تا محدودیت‌های کشور خود در خصوص دسترسی به بعضی از سایت‌های مشخص یا محدودیت از جانب خود سایت‌ها به دلیل مکان جغرافیایی را از بین ببرند.

 • امنیت بیشتر

از آنجایی که ارتباطات از تونل رمزگذاری‌شده عبور می‌کند، هیچ فردی به غیر از ارائه‌دهنده VPN نمی‌تواند از آن مطلع شود. این ارتباطات رمزگذاری‌شده باعث جلوگیری جمع‌آوری اطلاعات توسط ISPها، هکرها و سایر عوامل مخرب و جاسوسی می‌شود. اگر سایت مدنظر شما از HTTPS استفاده کند، سرور VPN نیز نمی‌تواند محتوای درخواست شما را مشاهده کند و فقط از وبسایت مشاهده‌شده توسط شما مطلع خواهد شد.

 • حریم خصوصی بهتر

به دلیل جلوگیری از مشاهده فعالیت شما توسط ISP، وب‌سایت‌هایی که مشاهده می‌کنید نیز نمی‌توانند مکان جغرافیایی شما را شناسایی کنند.

 • هزینه و تنوع

با اندکی تلاش می‌توانید VPN خود را ایجاد کنید. همچنین، ارائه‌دهندگان بسیار زیادی وجود دارند که دسترسی به سرورها در صدها کشور را امکان‌پذیر می‌سازند. بعضی از این ارائه‌دهندگان، برنامه‌های موبایلی و رایانه‌ای ارائه می‌دهند، در حالی که سایر ارائه‌دهندگان صرفا از شما درخواست می‌کنند که از طریق نرم‌افزار متن‌باز به سرور متصل شوید.

 • سرعت کمتر

اتصال VPN اغلب سرعت کمتری نسبت به اتصال‌های معمولی دارد. پس از آنکه حداقل یک مرحله اضافه بین دستگاه خود و وب‌سایت‌ها قرار دهید این موضوع منطقی به نظر می‌رسد. برای مثال، اگر در انگلستان باشید و از سرور استرالیا استفاده کنید، نه تنها باید انتظار مقداری تاخیر را داشته باشید، بلکه سرعت دانلود و آپلود سرور نیز کاهش می‌یابد.

 • ارائه‌دهندگان VPN شما را می‌شناسند

آدرس IP شما برای جهان پنهان می‌شود، اما نه برای ارائه‌دهنده VPN. این احتمال وجود دارد که سابقه فعالیت شما را ذخیره کنند و در بعضی موارد آن را به آژانس‌های دولتی ارائه دهند. ارائه‌دهندگان همچنین می‌توانند این اطلاعات را بفروشند. به همین دلیل، تحقیق و مقایسه ارائه‌دهندگان VPN قبل از انتخاب بسیار مهم است.

 • مسائل قانونی

بعضی از کشورها، استفاده از VPNها را ممنوع و غیرقانونی کرده‌اند و با اجرای روش‌هایی نظیر Deep Packet Inspection به شناسایی کاربران می‌پردازند. در این کشورها، اقدام برای پنهان‌سازی ترافیک شبکه اینترنت می‌تواند منجر به مسائل قانونی شود.

ویژگی یک VPN خوب چیست؟

شبکه خصوصی مجازی

فارغ از آنکه به تازگی تصمیم گرفته‌اید که از VPN استفاده کنید یا از قبل از آن استفاده کرده‌اید، باید چند نکته درباره نحوه عملکرد وی پی ان مدنظر خود بدانید.

ممکن است به این دلیل به ایجاد VPN خود پرداخته‌اید که به ISP اعتماد ندارید. این یک دلیل قابل قبول برای استفاده از وی پی ان است، اما باید بدانید که مسأله اعتماد را برطرف نمی‌کنید. در عوض، آن را از دستان ISP گرفته و در اختیار ارائه‌دهنده VPN قرار می‌دهید. در نتیجه، این نکته بسیار مهم است که ارائه‌دهنده قابل اعتمادی انتخاب کنید.

اگر به طور کل با صنعت وی پی ان آشنا نیستید، شاید برایتان این سوال به وجود آید که از کجا باید شروع کنید. اکنون به چند نکته می‌پردازیم که هنگام خرید اشتراک VPN باید به آنها دقت کنید.

اعتبار خوب

هنگامی که صحبت از حریم خصوصی آنلاین می‌شود، بهتر است سراغ ارزانترین گزینه VPN نروید. VPNهای رایگان در بهترین حالت، از اطلاعات شما به نحوی سود خواهند برد. در بدترین حالت نیز ممکن است بدافزاری نصب کنید که آسیب بسیار بیشتری نسبت به فایده داشته باشند.

سرویس‌های معتبر را می‌توان با هزینه یک فنجان قهوه خریداری کرد. نقدهای منصفانه و بی‌طرف در خصوص محصولات مختلف را مطالعه کرده و هزینه‌ها، سرعت اتصال و مکان سرورها را مقایسه کنید. اگر دقت بیشتری می‌خواهید به خرج دهید شاید بهتر است قوانین و مقررات استفاده از خدمات را نیز مطالعه کنید.

سایت‌های بی‌طرف بسیار زیادی وجود دارند که مقایسه‌های یک‌به‌یکی انجام می‌دهند تا در تصمیم‌گیری به شما کمک کنند. این نکته را به خاطر داشته باشید که باید همواره در خصوص انتخاب VPN مناسب، تحقیقات خود را انجام دهید.

کشورهای بدون نظارت

پنج چشم (Five Eyes) اسم اتحادیه‌ای متشکل از کشورهایی است که اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. این اتحادیه در ابتدا، توافقی بین انگلستان و آمریکا بود و در ادامه گسترش یافت و کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند نیز به این اتحادیه ملحق شدند. این کشورها، اطلاعات شهروندان خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

۹ چشم (Nine Eyes) که علاوه بر کشورهای قبلی شامل فرانسه، هلند، دانمارک، و نروژ است و ۱۴ چشم که شامل سوئد، اسپانیا، آلمان، ایتالیا و بلژیک است، نیز اتحادیه‌های بزرگتری در خصوص اشتراک‌گذاری اطلاعات هستند. هرچند به دقت و قدرت پنج چشم نیستند.

فعالان حوزه حریم خصوصی در خصوص استفاده از VPNهای مستقر در این کشورها هشدار داده‌اند. اگر در یکی از کشورهای عضو پنج چشم هستید و از طریق سرورهای VPN مستقر در این کشورها به اینترنت دسترسی دارید، دولت کشور شما همچنان می‌تواند فعالیت شما را نظارت کند.

کلیدهای خاموشی اینترنت

بسیاری از VPNها دارای ویژگی به اسم کلید خاموشی (Kill Switch) هستند. کلید خاموشی یک اقدام امنیتی است که اگر پروتکل VPN وی پی ان به درستی عمل نکند، اتصال به اینترنت قطع می‌شود. این ویژگی یک مکانیزم مفید است که می‌تواند از افشای تصادفی یا اشتباه آدرس IP شما در صورت عملکرد نادرست VPN جلوگیری کند.

سیاست ثبت اطلاعات

ارائه‌دهندگان VPN متعهد به محافظت از حریم خصوصی کاربران خود هستند و معمولا سیاست عدم ثبت سوابق و اطلاعات را به کار می‌گیرند. این موضوع بدان معنا است که سابقه فعالیت شما را ثبت و نگهداری نمی‌کنند. این نکته قابل ذکر است که چنین اقدامی را به هیچ وجه نمی‌توانید متوجه شوید.

ارائه‌دهنده VPN می‌تواند دروغ بگوید. نمونه‌های مختلفی از ارائه‌دهندگانی وجود دارد که مدعی بودند سیاست عدم ثبت سوابق را در پیش گرفته‌اند. اما اطلاعات کاربران را با مسئولان به اشتراک می‌گذاشتند. بعضی از افراد می‌گویند که هر ارائه‌دهنده‌ای که مدعی استفاده از رویکرد عدم ثبت سوابق است صداقت ندارد، زیرا بعضی از اطلاعات باید جمع‌آوری شود. در نتیجه، کاربران باید دنبال شرکت‌هایی باشند که رویکرد شفافی از حذف اطلاعات جمع‌آوری شده داشته باشند.

مناسب برای ارزهای دیجیتال

اگر دنبال VPN به منظور حفظ حریم خصوصی هستید، احتمالا با اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی خود مخالف هستید. جزییات و اطلاعات کارت‌های اعتباری شما می‌تواند یکی از حساس‌ترین اطلاعات شما باشد، بنابراین قابل درک است که ارائه‌دهندگان VPN راهکارهای پرداختی جایگزینی را ارائه دهند. بسیاری از آنها، پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال به منظور حفظ بیشتر حریم خصوصی را امکان‌پذیر می‌سازند.

پشتیبانی از چند دستگاه

بعضی از اشتراک‌های وی پی ان VPN به شما امکان می‌دهد نه تنها از رایانه شخصی خود، بلکه از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا نیز محافظت کنید. اگر می‌خواهید از پوشش کل شبکه خانگی خود مطمئن شوید، بهتر است اشتراکی تهیه کنید که قابل استفاده در چند دستگاه باشد.

جمع بندی vpn چیست ؟

وی پی ان

VPN (Virtual Private Network) یک ابزار امنیتی است که امکان برقراری اتصال ایمن و رمزگذاری داده ها بین دستگاه شما و اینترنت را فراهم می کند. با استفاده از VPN، امکان دسترسی به سایت ها و سرویس های مسدود شده، حفاظت از حریم شخصی آنلاین، جلوگیری از شناسایی موقعیت مکانی، محافظت از داده ها در هنگام استفاده از وای فای عمومی و برقراری ارتباط سریع و ایمن میان شعب مختلف شرکت ها وجود دارد.

در کل، سرور شبکه مجازی خصوصی یک ابزار کلیدی در حفاظت از امنیت و حریم شخصی در فضای آنلاین است که می تواند در بسیاری از موارد مفید باشد.

شبکه‌های خصوصی مجازی به سرعت در حال تبدیل به ابزار جدایی ناپذیر دسترسی به اینترنت در شبکه‌های خانگی و عمومی هستند. VPNهای ارزان اما کارآمد به شما امکان می‌دهند تا از اطلاعات شخصی ارزشمند خود در مقابل ISPها و وب‌سایت‌ها محافظت کنید.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که وی پی ان‌ها نیز بی‌نقص و راهکار کاملی نیستند. ناشناس بودن کامل تقریبا غیرممکن است، زیرا روش‌های بسیار زیادی برای عوامل مخرب وجود دارد تا به اطلاعات شما دسترسی یابند. مواردی نظیر کوکی‌های مرورگر یا اثر انگشت ثبت‌شده در دستگاه‌ها می‌توانند اطلاعات بسیار زیادی را فاش کنند. به منظور اجتناب از نقص‌های امنیتی، VPNها باید همراه با سایر فناوری‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی استفاده شوند.

سوالات متداول:

 • VPN (وی پی ان) چیست و چطور کار می‌کند؟

VPN یا شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) تونلی ایمن است که با کمک پروتکل‌های مختلفی همچون OpenVPN و L2TP/IPSec و PPTP ارتباط دستگاه شما را با سرور وبسایت‌های دیگر برقرار می‌کند و بدین ترتیب امنیت و حریم خصوصی شما را حفظ می‌کند.

 • چطور یک VPN خوب انتخاب کنیم؟

وی پی ان خوب را می‌توانید براساس کشور محل سرور، اعتبار و نظر سایر کاربران، کلید خاموشی، سیاست و نحوه ثبت اطلاعات، امکان پشتیبانی از چند دستگاه و سیستم عامل و… انتخاب کنید. در این مقاله نحوه انتخاب یک VPN خوب را به طور کامل شرح داده‌ایم.

. چگونه VPN کار می کند؟
VPN با استفاده از یک سرور و یک پروتکل امنیتی، اطلاعات شما را رمزگذاری کرده و به سرور ارسال می کند. سپس سرور این اطلاعات را رمزگشایی کرده و به سایت مورد نظر شما ارسال می کند. بدین ترتیب، داده های شما از دید دیگران مخفی می شوند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا