۱۴۰۳/۲/۲۸
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

VDSL چیست و بهترین مودم چه ویژگی‌هایی دارد؟

با توجه به گسترش فناوری و انفجار اطلاعات در سال‌های اخیر شاهد رشد شدید استفاده از خطوط اینترنت بودیم و هر کدام به نوعی در زندگی شخصی خود اهمیت دستیابی به اینترنت با سرعت و کیفیت بالا را درک کرده‌ایم. در همین راستا با توجه به افزایش وابستگی زندگی امروز به اینترنت و شدت یافتن نیاز کاربران در سال‌های اخیر شرکت سیمیا سیستم زیرمجموعه هلدینگ سیمیا به سؤالاتی نظیر VDSL چیست، فرق adsl vdsl، معرفی بهترین مودم VDSL و… می‌پردازیم.

VDSL

ADSL چیست؟

ADSL  مخفف (Asymmetric Digital Subscriber Line) یا همان خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است .ADSL عضوی از خانواده  DSL است که برای کاربران اینترنت را با استفاده از کابل‌های مسی فراهم می‌کند.  با استفاده از اینترنت adsl می‌توانید اطلاعات مورد نظر خود را با سرعت ۲۴Mbps دانلود کنید.

و به همین سبب می‌توان گفت در این سبک سرعت آپلود اطلاعات بسیار پایین است که صد البته میزان این سرعت با توجه به فاصله ی شما با مرکز مخابراتی که ارائه دهنده خدماتتان است و یا کیفیت کابل مسی که به کار می‌برید می‌تواند متفاوت باشد و میزان نویزهای موجود کاهش پیدا خواهد کرد. تفاوت زیاد میان سرعت آپلود و دانلود اینترنت مودم ADSL دلیل نام‌گذاری خط مشترک دیجیتال نامتقارن است.

نسل جدید این نوع اینترنت ADSL2+است که سرعت آپلود و دانلود بالاتری نسبت به نسل گذشته خود دارد. در این نسل جدید اینترنت کاربران نزدیک به مرکز مخابرات ADSL بهتری در اختیار خواهند داشت و می‌توانند نهایت خدمات را بگیرند. از مزیت‌های این نسل DSL ها می‌توان به عدم نیاز آنها به کابل کشی اشاره کرد و شما می‌توانید به راحتی با استفاده از خطوط  تلفن مسی به اینترنت دسترسی داشته باشید. 

به طبع با استفاده از این روش هزینه اینترنت شما و به تناسب آن کیفیت آن کاهش پیدا خواهد کرد.  اگر جزو آن دسته‌ای هستید که سروکار زیادی با اینترنت ندارید و سرعت آن تأثیر چندانی بر روند کارتان ندارد، مصارفی مانند وب گردی و استفاده از صفحات اجتماعی و چک کردن ایمیل و …  ADSL و ADSL2+ بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

مزیت استفاده از فناوری ADSL برای اتصال به اینترنت این است که برای بهره‌ گرفتن از آن به هیچ‌گونه سیم ویژه‌ای نیاز ندارید و می‌توانید از همان سیم‌کشی تلفن خانه استفاده کنید. با استناد به همین موضوع متوجه می‌شویم که راه‌اندازی و استفاده از اینترنت ADSL هزینه‌ی کمتری روی دست کاربر می‌گذارد؛ در ضمن این نوع اتصال در مقایسه‌ با VDSL و فیبر نوری به‌شکل گسترده‌تری برای کاربران دردسترس قرار می‌گیرد، چون همان‌طور که گفتیم نیاز به تجهیزات خاص و ویژه‌ای ندارد.

با استفاده از ADSL می‌توانید با سرعت حداکثر ۲۴ مگابیت‌برثانیه محتوای موردنظرتان را از اینترنت دانلود کنید؛ اما در این فناوری، سرعت آپلود بسیار محدودتر است. ناگفته نماند سرعت نهایی دانلود و آپلود شما صرف‌نظر از سرویسی که از شرکت‌های مختلف خریداری می‌کنید، به کیفیت سیم‌ نیز ربط دارد. اگر سیم‌ تلفنی که استفاده می‌کنید قدیمی و بی‌کیفیت باشد، سرعتی کمتر از آن‌چه فکرش را می‌کنید دریافت خواهید کرد. از موارد دیگری که تأثیری درخورتوجه روی سرعت دانلود و آپلود ADSL دارند می‌توانیم به فاصله‌ی شما از مرکز مخابراتی و همچنین وجود نویز روی خط اشاره کنیم.

همان‌طور که اشاره کردیم، ADSL به‌معنی خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است؛‌ اما عبارت «نامتقارن» در نام این فناوری،‌ چه معنایی دارد؟ در سرویس‌های ADSL سرعت دانلود و آپلود تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند؛ درواقع سرعت دانلود بسیار بیشتر از آپلود است. از همین‌رو به این نوع فناوری، خط اشتراک دیجیتال نامتقارن می‌گویند. فناوری دیگری بر بستر ADSL توسعه داده شده است که +ADSL2 نام دارد و امروزه به‌شکلی گسترده در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد. +ADSL2 به‌عنوان نسل جدید فناوری ADSL مخصوص آن‌دسته از کاربرانی است که در فاصله‌ی حداکثر ۲ کیلومتری از مرکز مخابراتی ساکن هستند.

سرویس vdsl چیست؟

در پاسخ به این سؤال که VDSL چیست باید گفت VDSL  یا Very-high-bitrate Digital Subscriber Line که به معنی خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا است. اینترنت VDSL هم از خانواده DSL است که نسل اولیه آن با استفاده از کابل‌های مسی کار می‌کند. در این نوع نیز میزان فاصله مودم vdsl مخابرات و سرعت اینترنت به یکدیگر مرتبط‌اند و هرچه فاصله بیشتر باشد و یا کیفیت کابل کمتر باشد و یا هرچه نویز بیشتری وجود داشته باشد کیفیت اینترنت هم کاهش می‌یابد.

تفاوت مودم adsl وvdslدر سرعت دانلود و آپلود داده هاست. سرعت اینترنت vdslمی‌تواند تا سه برابر بیشتر. از ADSL باشد و سرعت آپلود آن تا ۱۰ برابر بیشتر هم خواهد رسید. VDSL دارای باند فرکانسی  ۲۵ کیلو هرتز تا ۱۲ مگاهرتز است. به این معنا که سرعت دانلود ۵۲Mbps و سرعت آپلود ۱۶Mbps را دارد .

نکته ی جالب این است که در نسل VDSL2 توانایی انتقال فرکانس تا ۳۰ مگاهرتز افزایش پیدا کرده است. که بدین ترتیب سرعت دانلود به ۲۰۰Mbps و سرعت آپلود ۱۰۰Mbps می‌رساند . اینترنت VDSL نیز به تبعیت از نسل قبلی خود از با استفاده از کابل‌های مسی قابل استفاده خواهد بود.

جدا از پاسخ به این سؤال که VDSL چیست باید بگوییم اگر نیاز به سرعت اینترنت بالاتری دارید و قصد انجام کارهایی را دارید که سرعت و ثبات اینترنت در آنها نقش زیادی دارد مانند بازی‌های اینترنتی و برگزاری ویدئو کنفرانس و جلسات اینترنتی و استریم VDSL گزینه بهتری برای شما خواهد بود . یکی از مزیت‌های VDSL این است ک می‌توانید خدماتی مانند ویدئو کنفرانس ,SIP  تلفن بر بستر اینترنت , IP-TV و… از مرکزی که سرویس VDSL به شما ارائه می‌دهد دریافت کنید .

سرعت اینترنت VDSL

براساس گفته‌‌های کارشناسان، VDSL می‌تواند در مقایسه با ADSL تا سه برابر سرعت دانلود بالاتری را فراهم کند. نکته‌ی مهم دیگر درمورد این فناوری، به سرعت آپلود برمی‌گردد. سرعت آپلود اینترنت‌های VDSL به‌میزان ۱۰ برابر بیشتر از ADSL است.

نسل اولیه‌ی سرویس‌های VDSL مبتنی‌بر سیم‌های مسی با توانایی انتقال فرکانس ۲۵ کیلوهرتز تا ۱۲ مگاهرتز هستند. این سیگنال نشان می‌دهد نسل اول VDSL می‌تواند سرعت دانلود ۵۲ مگابیت‌برثانیه و سرعت آپلود ۱۶ مگابیت‌برثانیه را ارائه دهد.

سرویس‌های VDSL پتانسیلِ این را دارند که سرعت آپلودی در حدود ۶۰ مگابیت‌برثانیه را به کاربر ارائه دهند؛ البته دریافت این سرعت بالا، به معیارهای مختلفی بستگی دارد. اگر فاصله‌ی کمی با مرکز مخابراتی داشته باشید، امکان دستیابی به این سرعت بالا نیز برای‌تان فراهم می‌شود.

ناگفته نماند در نسل دوم VDSL یعنی VDSL2 از سیم‌هایی مسی با توانایی انتقال فرکانس ۳۰ مگاهرتزی بهره گرفته می‌شود؛ به‌لطف این نوع سیم، سرویس‌های VDSL2 سرعت دانلود و آپلود حیرت‌انگیز ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه را ارائه می‌دهند.

سرعت VDSL و ADSL
انواع سرویس‌های مبتنی‌بر VDSL
نسخهنام استانداردنام معمولنرخ Downstramنرخ Upstream
VDSLITU G.993.1VDSL۵۵ مگابیت‌برثانیه۳ مگابیت‌برثانیه
VDSL2ITU G.993.2VDSL2۲۰۰ مگابیت‌برثانیه۱۰۰ مگابیت‌برثانیه
VDSL2-VplusITU G.993.2VDSL2 Annex QVPlus/35b۳۰۰ مگابیت‌برثانیه۱۰۰ مگابیت‌برثانیه

برخلاف آنچه درمورد ADSL ذکر کردیم، سرعت دانلود و آپلود ارائه‌شده توسط VDSL یکسان است؛ از این رو در نام آن، عبارت «نامتقارن» به‌چشم نمی‌خورد. VDSL برای دستیابی به این هدف، به‌شکلی کارآمدتر از خطوط تلفن استفاده می‌کند.

درواقع مسیر سیم‌های VDSL به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که فاصله‌ای که سیگنال برای رسیدن به کاربر باید طی کند، کاهش می‌یابد. کمتر شدن این فاصله به‌معنی کاهش افت کیفیت سیگنال و دستیابی به اتصالی قابل‌اتکاتر است. اگر پهنای باند بیشتری دراختیار داشته باشید، کیفیت سرعتی که دریافت می‌کنید در مقایسه با کیفیت سرعت ارائه‌شده توسط ADSL، بسیار بهتر خواهد بود. البته فراموش نکنید کیفیت سیم‌های مسی و البته طول آن‌ها می‌توانند به‌نوبه‌ی خود روی سرعت اینترنت VDSL نیز اثر بگذارند.

UFB اینترنت فیبر نوری چیست ؟

بعد از پاسخ به این سؤال که ADSL یا VDSL چیست به معرفی UFB می‌رسیم. UFB یا Ultra-Fast Broadband که به معنی پهن باند فوق سریع است. اینترنت UFB که ما به نام فیبر نوری می‌شناسیم در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف فراگیر شده است.

با استفاده از این نوع اینترنت شما قابلیت انتقال داده‌ها با سرعت بسیار بالا را خواهی. داشت همچنین برای استفاده از UFB نیاز به کابل‌های فیبر نوری دارید و این بستر باید از مرکز مخابرات برای کاربر فراهم شود تا بتوانید اتصال اینترنت بر فیبر نوری را دریافت کنید.

بدین ترتیب می‌توان گفت این نوع اینترنت بر خلاف نسل‌های گذشته خود بر روی خطوط تلفن، خدمات اینترنت ارائه نمی‌دهد.  UFB قادر به ارسال اطلاعات با سرعت‌های گیگابایت بر ثانیه است . فیبرهای نوری معایب   ADSL و VDSL  را ندارد و فاصله تا مرکز مخابرات و وجود نویز بر سرعت آنها تأثیر نمی‌گذارد و به همین خاطر می‌توانید از اینترنتی با ثبات و بدون قطعی با کمترین تأخیر بهره ببرید.

در اینترنت UFB خبری از استفاده از خطوط تلفن ثابت نیست. UFB برای ارائه‌ی اینترنت به بهره‌گیری از کابل‌های فیبر نوری با اندازه و وزن کمتر نسبت‌به خطوط تلفن عادی، روی می‌آورد. این کابل‌های فیبر نوری دارای رشته‌هایی خاص هستند که درون محفظه‌ای غیررسانا جای گرفته‌اند.

رشته‌های یادشده به‌جای انتقال سیگنال‌های الکتریسیته، سیگنال‌های نوری را منتقل می‌کنند، بنابراین مقوله‌هایی مانند تداخل در آن‌ها ازطریق سیم‌های برق یا آسیب واردشدن ازطریق برخورد صاعقه، برای کابل‌های فیبر نوری مطرح نمی‌شود. به‌بیانی بهتر، کابل‌های فیبر نوری مقاومت بیشتری دربرابر آسیب‌دیدن ازطریق عوامل محیطی از خود نشان می‌دهند.

بهره گرفتن از کابل‌های فیبر نوری باعث می‌شود اتصالِ فراهم‌شده یکی از باکیفیت‌ترین و باثبات‌ترین اتصالات پهن‌باندی باشد که در سراسر دنیا ارائه می‌شود. فراموش نکنید برای استفاده از اینترنت فیبری باید کابل‌هایی به‌صورت جداگانه به سمت خانه‌ی شما کشیده شود. بنابراین به‌طور کلی هزینه‌ی راه‌اندازی و استفاده از اینترنت فیبری بسیار بیشتر است. اینترنت فیبری بیشتر به درد کسب‌و‌کارها می‌خورد. درحال‌حاضر در ایران، اینترنت فیبر نوری تنها از سوی شرکت مخابرات ارائه می‌شود.

سرعت اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبر نوری درحال‌حاضر مراحل اولیه‌ی توسعه‌اش را در ایران سپری می‌کند و زمان زیادی تا عرضه‌ی گسترده‌ی آن در سراسر کشور باقی مانده است. از طرفی، کسانی که در مناطق غیرشهری زندگی می‌کنند، قطعاً به این‌زودی‌ها اینترنت فیبر نوری را دریافت نخواهند کرد. بااین‌حال اگر در هر زمانی اینترنت فیبر نوری در شهر شما دردسترس قرار گرفت، بهتر است بدانید سرعت دانلود و آپلود بسیار بالایی برایتان فراهم می‌کند.

درواقع اینترنت فیبر نوری مخصوص کسانی است که حجم زیادی از داده را ازطریق اینترنت منتقل می‌کنند. برخلاف اینترنت‌های بر بستر DSL، در اینترنت فیبر نوری صرف‌نظر از اینکه در کجا هستید و چه فاصله‌ای با مرکز دارید، یک نوع کیفیت دریافت می‌کنید.

تفاوت بین اینترنت ADSL با اینترنت VDSL و اینترنت فیبر نوری

فناوری‌های VDSL و ADSL به‌منظور رساندن اینترنت به کاربر از سیم‌های مسی استفاده می‌کنند. سرعتی که از اینترنت ADSL دریافت می‌کنید به فاصله‌تان از مرکز مخابراتی بستگی دارد. هرچه فاصله‌ی شما دورتر باشد، اینترنتی که دریافت می‌کنید کیفیت کمتری دارد و برعکس.

اگر تنها استفاده‌ی شما از اینترنت برای کارهایی نظیر وب‌گردی، بررسی ایمیل و مشاهده‌ی شبکه‌های احتماعی است،‌ ADSL کاملاً کارتان را راه می‌اندازد. VDSL فناوری تازه‌تری نسبت‌به ADSL به‌شمار می‌آید که همچون ADSL از سیم‌های مسی تلفن برای خدمت‌رسانی به کاربر بهره می‌گیرد. بااین‌حال سرعت دانلود و آپلودی که VDSL توانایی دستیابی به آن را دارد، چندین برابر بیشتر از ADSL است.

اگر از اینترنت برای کارهایی نظیر استریم، انجام بازی‌های آنلاین یا برگزاری جلسات ویدئویی متعدد استفاده می‌کنید، VDSL انتخابی منطقی به‌شمار می‌آید، به‌خصوص اگر اینترنت فیبر نوری در منطقه‌ی شما ارائه نمی‌شود. در اینترنت VDSL نیز فاصله‌ی شما از مرکز مخابراتی روی کیفیت اینترنت اثرگذار است. UFB اینترنت سریع‌تر و قابل‌اتکاتری را به‌شما ارائه می‌دهد. این فناوری برای ارائه‌ی اینترنت از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌کنند.

کابل‌های فیبر نوری سرعت پهن‌باند حداکثر ۲۰ برابر بیشتری نسبت‌به کابل‌های مسی ارائه می‌دهند. به‌لطف کابل فیبر نوری، چندین دستگاه می‌توانند به‌صورت هم‌زمان به اینترنت متصل شوند، بدون اینکه افت کیفیت در اینترنت به‌وجود بیاید. برخلاف سیم‌های مسی، عملکرد کابل‌های فیبر نوری با افزایش مسیر، کاهش پیدا نمی‌کند. این یعنی اهمیتی ندارد که چقدر از مرکز مخابراتی دور هستید؛ اینترنتی که ازطریق فیبر نوری دریافت می‌کنید کیفیت یکسانی دارد.

فیبر نوری آینده‌ی اینترنت را تشکیل می‌دهد. اینترنت بر بستر فیبر نوری نسبت‌به اینترنت‌های VDSL و ADSL تأخیر کمتری دارد و کمتر با مشکل نویز مواجه می‌شود. کابل‌های اینترنت فیبر نوری نسبت‌به کابل‌های مسی، ظرفیت بیشتری برای حمل داده دارند و اینترنت بسیار پرسرعت‌تری را به‌همراه می‌آورند.

به‌علاوه همان‌طور که اشاره کردیم به‌لطف اینترنت فیبر نوری، مشکل فاصله داشتن از مرکز مخابراتی هم حل می‌شود؛‌ به‌عبارتی دیگر، دور بودن از مرکز مخابراتی به‌معنی دریافت سرویس کم‌کیفیت نخواهد بود. با همه‌ی این‌ها نباید فراموش کنید که را‌ه‌اندازی اینترنت فیبر نوری امروزه پرهزینه‌تر است. همچنین این نوع اینترنت در ایران به‌صورت گسترده دردسترس قرار ندارد.

اینترنت فیبر نوری UFB
تفاوت بین اینترنت VDSL با ADSL و فیبر نوری به‌زبان ساده
پارامتر / نام فناوریVDSL+ADSL 2UFB (فیبر نوری)
حداکثر سرعت دانلود (در شرایط ایدئال)۵۲ مگابیت‌برثانیه (۶.۵ مگابایت‌برثانیه)۱۶ مگابیت‌برثانیه (۲ مگابایت‌برثانیه)یک گیگابیت‌برثانیه (۱۲۸ مگابایت‌برثانیه)
حداکثر سرعت آپلود (در شرایط ایدئال)۱۶ مگابیت‌برثانیه (۲ مگابایت‌برثانیه)۲ مگابیت‌برثانیه (۲۵۶ کیلوبایت‌برثانیه)۵۵۰ مگابیت‌برثانیه (۶۸.۷ مگابایت‌برثانیه)
کابل مورداستفاده برای ارائه‌ی اینترنتمسمسفیبر نوری
کیفیت اینترنت دریافتی به فاصله از مرکز مخابراتی ربط دارد؟بله، هرچه دورتر شوید کیفیت اینترنت کاهش پیدا می‌کند و برعکسبله، هرچه دورتر شوید کیفیت اینترنت کاهش پیدا می‌کند و برعکسخیر
کمترین میزان بروز مشکلات نویز✔️
کمترین میزان تأخیر✔️
موارد استفادهکارهایی نظیر استریم، انجام بازی‌های ویدئویی آنلاین، برگزاری جلسات ویدئویی متعدد و…کارهای سبک و معمولی نظیر وب‌گردی، بررسی شبکه‌های اجتماعی و …استفاده‌‌های سنگین از اینترنت؛ فیبر نوری بیشتر مخصوص کسب‌‌و‌‌کارها یا خانوارهای پرجمعیتی است که تمامی افراد، حجم بسیار زیادی از داده را ازطریق اینترنت منتقل می‌کنند

کدام یک بهتر است؟ اینترنت VDSL، اینترنت ADSL یا اینترنت فیبر نوری؟

دردسترس بودن و قیمت سرویس‌ها، قطعاً اصلی‌ترین فاکتورها هنگام انتخاب VDSL ،ADSL و UFB هستند. درحال‌حاضر اینترنت‌های فیبر نوری و VDSL به‌صورت گسترده عرضه نمی‌شوند؛ بنابراین فعلا باید متکی‌بر فناوری ADSL باشید. اما هرچه زمان می‌گذرد، قطعاً زیرساخت‌های کشور برای دستیابی گسترده به فیبر نوری و VDSL توسعه‌ی بیشتری پیدا می‌کند. اگر به مرحله‌ای رسیدیم که هر سه نوع اینترنت به‌صورت گسترده در همه‌جای ایران قابل‌دسترس بودند، می‌توانید به انتخاب بهترین گزینه فکر کنید.

در نظر داشته باشید که در سرویس‌های مبتنی‌بر فناوری DSL (به‌خصوص ADSL) فاصله‌ی شما از مرکز مخابراتی تأثیر مهمی روی کیفیت سرویسی که دریافت می‌کنید دارد. فاکتور دیگری که باید در نظر بگیرید، نیاز‌هایتان است. باید تعیین کنید که چه‌نوع کاربری هستید.

اگر استفاده‌ی شما از اینترنت به مواردی مانند بررسی ایمیل، وب‌گردی و مشاهده‌ی شبکه‌های اجتماعی محدود می‌شود، قطعاً ADSL بهترین گزینه است. این سرویس هم هزینه‌ی کمتری نسبت‌به بقیه دارد و هم به‌خوبی کار شما را راه می‌اندازد. اگر ازطریق اینترنت به انجام کاری نظیر استریم می‌پردازید، VDSL گزینه‌ای بهتر به‌شمار می‌آید. این سرویس در مقایسه‌ با ADSL سرعت آپلود بسیار بهتری دارد و برای استفاده از آن، مجبور نیستید متحمل هزینه‌های فیبر نوری شوید.

ناگفته نماند اینترنت VDSL گزینه‌ای مناسب برای کسب‌و‌کارهای کوچک‌ که دارای شبکه‌های داخلی هستند نیز به‌شمار می‌آید.

برای کاربرانی که استفاده‌ی بسیار گسترده‌تری از اینترنت دارند یا حتی خانواده‌های پرجمعیت و کسب‌و‌کارهای بزرگ، جایی که هر روز چندین دستگاه به‌صورت هم‌زمان حجم زیادی از داده را ازطریق اینترنت منتقل می‌کنند، اینترنت فیبری بهترین عملکرد را دارد و مناسب‌ترین گزینه است. پس از اینکه فهمیدید کدام‌یک از انواع اینترنت پهن‌باند مخصوص شما است، به بررسی شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده بپردازید و بهترین را انتخاب کنید.

بهترین مودم VDSL چیست؟

با توجه به اینکه این فناوری به تازگی در ایران در دسترس قرار گرفته است مودم‌هایی که در بازار می‌توانید پیدا کنید هم هیبریدی هستند و در کنار پشتیبانی از ADSL امکان برقراری سرویس VDSL راهم فراهم کرده‌اند. به همین ترتیب می‌توان گفت کمتر در بازار به مودمی برخورد می‌کنید که اختصاصاً برای سرویس VDSL طراحی شده باشد و بتوان به آن گفت مودم وی دی اس ال.

شاید می‌توان گفت انتخاب مودم مناسب کمی از گجت‌های دیگر مانند تلفن همراه فنی‌تر است و لازم است برای انتخاب آن حداقلی از اطلاعات را داشته باشید تا بتوانید گزینه‌ای مناسب برای خرید را انتخاب کنید. برای مثال بعد از اینکه متوجه شدید اینترنت VDSL چیست باید بدانید که مودم با چند آنتن نیاز دارید، درگاه یواس‌بی هم می‌خواهید یا خیر و قابلیت‌های دیگر که با آنها برخورد می‌کنید.

مودم VDSL

به طور کلی اطلاعات زیادی هست که می‌توانید به آنها بپردازید اما اگر به دنبال خرید بهترین مودم vdsl هستید. لازم نیست تمام این اطلاعات را بدانید. سیمیا سیستم در ادامه برای شما بهترین مودم‌های VDSL که هم اکنون در بازار ارائه می‌شوند را به طور خلاصه معرفی کرده است.

ایسوس مدل DSL-N16

ایسوس به عنوان یک شرکت شناخته شده در بخش سخت افزار و لوازم جانبی کامپیوتر DSL-N16 را به عنوان یکی از محصولات با کیفیت خود ارائه می‌دهد. این مودم از دو راه DSL و Ethernet برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کند. با استفاده از این مودم نگرانی بابت آنتن‌دهی، سرعت انتقال داده و کیفیت نخواهید داشت و راه‌اندازی، نظارت و کنترل شبکه در این مودم به آسانی و بالاترین سرعت ممکن صورت می‌گیرد

زایکسل مدل VMG5301-T20A

بعد از اینکه متوجه شدید VDSL چیست و به دنبال مودم مناسب آن در بازار گشتید این مودم یکی از مدل‌هایی است که با آن برخورد می‌کنید و می‌توانید اطمینان داشته باشید علاوه بر کیفیت بالای ساخت بازخورد خوبی به شما خواهد داد. به طور خلاصه می‌توان گفت زایکسل مدل VMG5301-T20A یکی از مودم‌های ایستاده و خوب بازار به شمار می‌رود که با قابلیت‌های زیادی که دارد می‌تواند به راحتی انتخاب ایده آل شما باشد.

زایکسل VMG5301 T20A

دی-لینک مدل DSL-2877AL

مودم دی-لینک مدل DSL-2877AL در ابتدا به عنوان یک مودم خانگی معرفی شد اما توانست با قابلیت‌های بی شمارش فراتر از مصارف اینترنت خانگی عمل کند. از نقاط قوت این مودم می‌توان به پهنای باند بسیار بالای آن اشاره کرد، با ارائه فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتزی به صورت همزمان است که باعث می‌شود در مجموع، پهنای باند انتقال اطلاعات این مودم به ۷۵۰ مگابیت بر ثانیه برسد!

پورت USB این دستگاه به شما این اجازه را می‌دهد که تصاویر، فیلم و فایل‌های صوتی خود را به صورت بی‌سیم درون شبکه به اشتراک بگذارید. همچنین با امکان اتصال دانگل‌های ۴G به کاربر این اجازه را می‌دهد که علاوه بر اینترنت ADSL. از اینترنت ۴G که به مراتب دارای سرعت بالاتری است بهره ببرد.

دی لینک مدل DSL-224

مودم بعدی که معرفی می‌کنیم از شرکت خوب و معتبر دی-لینک است. مودم دی لینک مدل DSL-۲۲۴ از استاندارد بی‌سیم سری N بهره می‌برد و این یعنی حداکثر سرعت آن ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است! البته این نکته راهم نباید فراموش کرد که ۳۰۰ مگابایت سرعتی است که این مودم از آن پشتیبانی می‌کند و در نهایت سرعت اینترنت شما به سرویس ارائه دهنده خدماتتان برمی‌گردد. این مودم می‌تواند برای خانه‌ها و دفاتر کوچک یک گزینه ی ایده آل باشد.

تی پی-لینک مدل Archer VR600_V2

اگر برایتان سؤال است یکی از مودم‌های گران قیمت ولی عالی فناوری VDSL چیست ما به شما Archer VR600_V2 شرکت تی پی-لینک را معرفی می‌کنیم. همانند DSL-۲۸۷۷AL، این مودم نیز از دو فرکانس ۲.۴ گیگاهرتزی و ۵ گیگاهرتزی بهره می‌برد که سرعت تبادل اطلاعات در آن‌ها به ترتیب ۳۰۰ و ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است! این مودم با قابلیت‌های فراوانش نظیر آنتن دهی بالا، آنتن سه‌گانه جداشدنی با توان ۲dBi به ازای هر کدام در فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۳dBi در فرکانس ۵ گیگاهرتز خیال شمارا بابت داشتن یک اینترنت پر سرعت و با ثبات راحت می‌کند.

تی پی-لینک مدل TD-W9970

به عنوان آخرین محصول این لیست به شرکت تی پی-لینک برمی‌گردیم. این مدل با پشتیبانی از فناوری VDSL  در بازار بازخورد مثبت فراوانی به همراه داشته است. قدرت آنتن‌های دوگانه این محصول به ۵dBi می‌رسد که به این معناست که محیط وسیعی در محدوده پوشش آن قرار می‌دهد! اگر از این مدل استفاده می‌کنید می‌توانید تا پشتیبانی ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه بر روی این مودم حساب کنید که رقم کاملاً مناسبی به شمار می‌رود. همچنین با وجود یک درگاه USB 2.0، اشتراک‌گذاری فایل بین کامپیوترهای مختلف نیز به سادگی صورت می‌گیرد.

تی پی لینک TD W9970 vdsl modem

سخن پایانی

در مقاله امروز به این سؤال پاسخ دادیم که فناوری VDSL چیست و نسل‌های قبل و بعد آن را بررسی کردیم و به معرفی بهترین انواع مودم‌هایی که در بازار می‌توانید پیدا کنید پرداختیم اما نکته‌ای که در نهایت حائز اهمیت است این است که حتی با انتخاب بهترین نوع مودم وای فای در نهایت مهم‌ترین عامل تأثیر گذار در داشتن اینترنت پایدار و بدون تأخیر سرویس ارائه دهنده ی خدمات اینترنت شماست و با توجه به این نکته باید علاوه بر توجه به سایر نقاط بهترین انتخاب خود را در این قسمت خرج کنید.

سوالات متداول:

ADSL چیست؟

ADSLمخفف (Asymmetric Digital Subscriber Line) یا همان خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است .ADSL عضوی از خانواده  DSL است که برای کاربران اینترنت را با استفاده از کابل‌های مسی فراهم می‌کند.

بهترین مودم برای اینترنت vdsl چیست؟

با توجه به اینکه این فناوری به تازگی در ایران در دسترس قرارگرفته است، مودم‌هایی که در بازار می‌توانید بیابید اکثرا هیبریدی هستند. همچنین در کنار پشتیبانی از ADSL امکان برقراری سرویس VDSL راهم فراهم کرده‌اند. به همین ترتیب می‌توان گفت کمتر در بازار به مودمی برخورد می‌کنید که اختصاصاً برای سرویس VDSL طراحی شده باشد.

اما از بهترین گزینه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تی پی-لینک مدل TD-W9970
  • تی پی-لینک مدل Archer VR600_V2
  • دی لینک مدل DSL-۲۲۴
  • ایسوس مدل DSL-N16
  • زایکسل مدل VMG5301-T20A
  • دی-لینک مدل DSL-۲۸۷۷AL

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا